Kıbrıs’a gelirken en çok sorulan sorulardan biri de “Kıbrıs’a girmek için gereken belgeler nelerdir?” sorusudur. Adeta cennetten bir parça olan Kuzey Kıbrıs tatil ve kumarhaneye gelmek için TC vatandaşları tarafından çok sık tercih edilmektedir. Ada sadece güzel değil, aynı zamanda insanları da çok sıcak ve sevecen.

Peki bu güzel ada “Kıbrıs’a girmek için gereken belgeler nelerdir?” Herşeyden önce Kıbrıs’a hem hava hem de deniz limanlarından giriş yapabilirsiniz. Konforunuzu önemsiyorsanız havayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Uygun fiyata Kuzey Kıbrıs’a bilet almak için lütfen sitemizdeki online uçak bileti sayfamızı ziyaret ediniz.

Kuzey Kıbrıs’a geliş amacınız, yanınızda bulundurulacak belgeler açısından önemlidir. Kuzey Kıbrıs’a tatil, çalışmak, öğrenim görmek, emlak almak gibi amaçlarla gelebilirsiniz.

Şimdi Kuzey Kıbrıs’a gelmek isteyen ülke vatandaşlarına göre Kıbrıs’a girmek için gereken belgeler nelerdir? sorusunu cevaplayalım:

1-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları: TC Nüfus Cüzdanı veya kimlik kartı veya pasaport

2- AB üyesi ülkeler veya Schengen Bölgesine dahil ülke vatandaşları: AB üyesi veya Schengen Bölgesine dahil ülke ulusal kimlik kartı veya geçerli pasaport

3-Diğer Ülkeler: Geçerli pasaport

Suriye, Nijerya ve Ermenistan uyruklu kişilerin KKTC’ye gelmeden önce yurtdışında KKTC Büyükelçiliği, Temsilcilikleri veya Başkonsolosluklarına şahsen vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Diğer ülke vatandaşlarına girişte Muhaceret Memuru tarafından vize verilmektedir.

Vize başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar:

Şahsen yapılacak vize başvurularının yolculuk tarihinden en az 1 ay önce yapılması önerilir. Yapılan başvurular azami 3 iş gününde sonuçlandırılır. Vize başvurusu yapmadan önce en yakındaki yurtdışı sorumlu birimlerine ulaşılarak randevu alınması ve müracaat esnasında gereken belgelere ilişkin bilgi alınması işinizi kolaylaştıracaktır.

Kıbrıs’a verilebilecek vize türleri için de Kıbrıs’a Giriş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. TC Nüfus Cüzdanı ile giriş yapıldığında, girişte görevli muhaceret memurunca size bir vize kağıdı verilir ve bu kağıdı doldurarak girişiniz görevli muhaceret memurunca yapılır.

Tatil amaçları dışında öğrenim görmek ya da çalışmak amacıyla gelişlerde yanınızda pasaportunuzun olması gerekmektedir. Çünkü pasaportunuz olmadan öğrenci ve çalışma izin işlemlerinizi yapamazsınız. Bu konuda da bilgi almak için Kıbrıs’a Giriş sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kıbrıs’a Girmek İçin Gereken Belgeler konusuyla ilgili olarak son olarak belirtmek istediğimiz bir şey daha vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında bulunan ve karşılıklı geçişler için kullanılan 9 adet sınır kapısını kullanarak Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne geçemezler.