Kıbrıs’a Özgü Tatlılar: Kıbrıs’ın kendine has tatlıları da tam damak tadınıza göredir. Yedğiniz zaman bize hak vereceğiniz tatlıların en öne çıkanlarını sizin için hazırladık.

Kıbrıs’a Özel Macunlar: Kıbrıs’a özel macunlar oldukça lezzetli olup hemen hemen herşeyin macunu yapılmaktadır. Ceviz, kabak, karpuz, patlıcan, turunç bunlardan bazıları olmakla beraber en meşhuru ceviz macunudur.

Ceviz Macunu: Ceviz Macunu yapmak için taze alınan cevizler, yıkandıktan sonra suda bekletilir ve 3-4 gün boyunca suyu her gün değiştirilir. Akabinde bir gece kireçli suda bekletilir. Ertesi gün süzülüp durulanır ve 3 kez kısa sureli kaynatılır. Her kaynamada suyu değiştirilir. Burada amaç, cevizin kireçten arındırılmasıdır. Her bir kilo ceviz için birer kilo şeker eklenir. Aynı şekilde kaç bardak şeker ilave edilmişse 2 bardak fazlası da su eklenir. Kıvamına gelinceye kadar kaynatılır ve sonrasında servise hazır olur. Ceviz Macunu hazırlanırken isteğe göre cevizin içerisine badem de konulabilir.

Gullurikya: Gullurikya yaparken isteğe ve kişi sayısına göre un, yağ ve suyu kulak memesi kıvamına gelene kadar karıştırınız. Bu hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kesin ve iki elinizin arasında yuvarlayıp ip haline getiriniz. Ardından hamuru spiral şeklinde sarıp gullurikya şeklini veriniz. Bir tencerede 1 su bardağı pekmezi ve ½ su bardağı suyu koyup kaynatın. Kaynayan tencereye hamurları atın ve 20 dakika piştikten sonra alıp gullurikyaları alıp afiyetle yeyin.

Sini Katmeri: Kıbrıs’a özgü tatlılar içerisinde Sini Katmeri inanılmaz lezzetli bir Kıbrıs tatlısıdır. Herşeyden önce 7 bardak suya 6 bardak şeker (şeker miktarı 7 de olabilir) konularak ocakta ısıtılır ve soğumaya bırakılır. isteğe göre şerbetin içerisine bir kaç damla limon yerine 2-3 adet gül damlası çiçeğinin yaprağı konularak şerbeti mis gibi bir hale getirebilirsiniz. Sini Katmeri yapmak için daha sonra ince ince açılmış yufkaların her yanına kaymak yağı iyice sürülecek. ayrı bir yerde toz bahar, öğütülmüş badem ya da ceviz, yarım bardak kadar şeker bir kapta karıştırılır. Hazırlanan malzeme kaymak yağı ile hazırlanmış yufkalara eşit bir şekilde paylaştırılır. Daha sonra yufka rulo halinde sarılarak siniye yerleştirilir. Fırında üstü kızarana kadar pişirilir ve sıcak tatlı üzerine soğuk şerbet dökülür ve şerbet çekince tatlımız hazır olur. Sini Katmeri hepinize afiyet olsun.

Samsı: Samsı yapabilmek için öncelikle bir kabın içerisine un, su ve az miktarda tuz eklenip kıvamlı bir hamur haline gelene kadar yoğurulur. Hazırlanan hamur dinlenmeye bırakılır. Oklava ile bezeler açılır ve hamur kare kare (kareler küçük olmayacak) kesilir. İçerisine tercihinize göre öğütülmüş badem (benim tercihimdir), fıstık ya da fındık ile birlikte tarçın eklenir. hamurların içerisine konan malzemeyle birlikte istenilen şekil (yaprak, ay vs) verilir. Kızgın yağda kızartılan hamur önceden hazırlanmış şerbet (şekerli su) içerisine atılır ve 1-2 dakika içerisinde alınır. Lezzetli bir Samsı sizi bekliyor. Afiyet olsun.