Kuzey Kıbrıs Korona Virüs Durumu hemen hemen herkesin en merak ettiği konulardan biri. Evet bu, küçük ve dünya tarafından tanınmamış ülke nasıl oldu da Korona (Covid-19)pandemisini yenebildi? Gelişmiş ülkelerin başaramadığını nasıl oldu da Kuzey Kıbrıs başardı? En önemlisi tatil planı yapanlar için Kuzey Kıbrıs Korona (Covid-19) Virüs Durumu nasıl?

İsterseniz ilk olarak Kuzey Kıbrıs’taki Korona (Covid-19) vakaları hakkında bilgilendirme yapalım. Kuzey Kıbrıs’ta ilk Korona (Covid-19) virüs vaka tarihi  10 Mart 2020’dir. Bu tarihte yaşlı bir Alman turistte Korona (Covid-19)görüldü. Bu Alman turist, Gazimağusa bölgesinde bulunan bir otelde konaklamaktaydı. Ancak gezip dolaştığından epey bir yerle de temas etmiş oldu. İlk vaka görülür görülmez Kuzey Kıbrıs hükümeti direkt olarak olaya müdahale etti ve önlemler çok sıkı bir şekilde uygulanmaya başladı.

Sonraki günlerde ise  vakalar az sayıda olsa da görülmeye devam etti. Yurt dışı temaslı vakalar arttıkça hükümetin de tedbirleri daha da sıkılaştı. Ama hiçbir zaman olağan üstü hal ilan edilmedi. Vaka görüldükçe, direk temaslılar tespit edilerek karantiya alındılar ve testler yapıldı. Hızlı müdahaleler vaka sayısının artmasını engelledi. Halk hükümet tarafından alınan önlemlere uymaya başlayınca Korona (Covid-19) yayılma hızı yavaşladı.

Kuzey Kıbrıs’ta son Korona (Covid-19)vaka tarihi 19 Nisan 2020’dir ve o tarihten itibaren yeni vaka görülmedi. Son Korona (Covid-19)hastasın 11 Mayıs 2020 tarihinde hastaneden taburcu edildi. Bütün bu süreçte de Kuzey Kıbrıs’ta Korona (Covid-19) virüstenölenlerin sayısı, 2’si Alman turist olmak üzere toplamda 4 kişidir. Maalesef 4 kişi bu süreçte hayatını kaybederken Kuzey Kıbrıs’ta toplam Korona (Covid-19)virüs test sayısı 31.000 civarıdır.  Testler halen daha yapılmaya devam etmektedir.

Şu an Korona (Covid-19) virüsü konusunda dünyada en temiz ülke olan Kuzey Kıbrıs, tatilcilerin ve emlak alma arzusunda olan kişilerin en baştaki tercihlerinden birisi olmuştur. Her türlü konuda olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Korona (Covid-19) Virüs Durumu hakkında da bize kibristatiliniz@hotmail.com adresinden ulaşabilir ve dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz. “Evde Kal Güvende Kal” sloganınızın yanında “Tatil için Kuzey Kıbrıs’a Gidin, Güvenli Tatil Yapın” sloganını da ekleyebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’ta alınan tedbirlerden sonra tüm dünyada başlayan açılımlardan sonra Kuzey Kıbrıs’ta da Covid-19 vakaları görülmeye başandı. Güncel veriler için KKTC Sağlık Bakanlığı’nın resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Kuzey Kıbrıs’a giriş için gereken şarlar ve ülkelerin kategorilere göre güncellenmiş listesini yine buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.