Kıbrıs’a vize almak için vatandaşı olduğunuz ülke çok önemlidir. Ülkelere göre Kıbrıs’a vize alma konusunda farklı durumlar ortaya çıkmaktadır. Şimdi bu durumlara tek tek göz atalım:

Türkiye: Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı ya da Pasaportu olan şahısların Kuzey Kıbrıs’a vize almada herhangi bir sıkıntıları yoktur. 

Avrupa Birliği Ülkeleri: AB üyesi ülkeler, yani Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Lİtvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya veya Yunanistan vatandaşı olup da pasaportları ya da ulusal kmilik kartları ile giriş yapan şahıslar vize almada yine sıkıntı yaşamamaktadır.

Beyaz Irk Ülkeleri: Rusya, Ukrayna ve Moldova gibi beyaz ırk ülkeleri de girişte pasaportları ile kolaylıkla vize alabilirler.

Afrika ve Asya Ülkeleri: Özellikle savaşların ve çalkantılı durumların hakim olduğu Suriye, İran, Irak, Afganistan, Türkmenistan, Nijerya, Fas, Sudan, Kırgızistan gibi ülkelerin vatandaşları girişte ciddi bir sorgulamaya tabi tutulmaktadırlar. Bu tip ülkelerin vatandaşlarının vize alma şartları aşağıda belirtilmektedir:

Çalışma amaçlı gelmişlerse, çalışma ön izni olmalıdır.

Öğrenim amaçlı gelmişlerse öğrenci izinleri olmalıdır. Öğrenim amacıyla gelen öğrenciler, girişte sorumlu memura üniversitenin kendisine verdiği öğrenci kabul belgesi ya da davet yazısını sunar. Giriş yapan şahıs akabinde www.icisleri.gov.ct.tr adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsünden “Öğrenci İzinleri” linkini tıklayarak işlemlerini yapmalıdır.

Turistik amaçlı gelmişlerse; kalacakları otel, kendilerini karşılayacak kişi, yanlarında bulundurdukları para miktarı, dış görünüş gibi hususlara bakılarak muhaceret memuruun ikna olması durumunda vize verilir. Turistik amaçlı verilecek izin hiç bir şekilde 90 günü aşamaz.

Kuzey Kıbrıs’ta ailesi (sadece ana-baba ve eş) olması durumunda vize verilebilir.

Taşınmaz malı varsa ya da elindetaşınmaz bir mala ait bir satış sözleşmesi varsa yine giriş vizesi verilebilir.

Yukarıda belirtilen durumların varlığı halinde genelde giriş vizesi verilmektedir. Vize verme konusunda tek yetkili ilgili muhaceret memurudur.